• I LO im Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce
  • Tel: 85 682 27 80
  • sekretariat@1lohajnowka.pl

2024 - ROK MARKA HŁASKI

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Był „niespokojnym duchem”. Przeżycia osobiste, śmierć ojca, gdy miał 5 lat, wojna, odcisnęły na nim głębokie piętno, jak pisał później: "dla mnie jest oczywiste, że stanowię produkt czasu wojny, głodu i terroru. Stąd bierze się nędza intelektualna moich opowiadań; ja po prostu nie potrafię wymyślić opowiadania, które nie kończyłoby się śmiercią, katastrofą, samobójstwem czy też więzieniem. Nie ma w tym żadnej pozy na silnego człowieka, o co posądzają mnie niektórzy". Miał problemy w szkołach, które wielokrotnie zmieniał. Na przełomie grudnia 1949 i stycznia 1950 roku został usunięty ze szkoły za „notoryczne lekceważenie przepisów szkolnych, wykroczenia natury karnej oraz za wywieranie demoralizującego wpływu na kolegów”[15].

Z powodów trudności w szkołach - według ówczesnego prawa szesnastoletni wówczas Hłasko musiał albo się uczyć, albo pracować - wcześnie rozpoczął pracę.

Często zmieniał miejsca zamieszkania i pracy. Jednak zawsze pisał. Jego pierwsze próby literackie zostały docenione w środowisku literackim. „Baza Sokołowska” stała się jego debiutem pisarskim i została opublikowana w 1954. Był wtedy młodym człowiekiem – miał 20 lat.

Wkrótce stał się osobą znaną. Na podstawie jego utworów powstawały scenariusze do filmów fabularnych, które były wystawiane na międzynarodowych festiwalach. Zaczął podróżować do Francji, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Izraela. Jednak jego sytuacja osobista i materialna wciąż była niestabilna. I gdy to zaczęło się poprawiać – zmarł nagle w 1969 roku. Miał 35 lat.

W bibliotece szkolnej mamy książki Marka Hłaski. Zapraszamy.

Na antenie Polskiego Radia Białystok w audycji „Powieść tygodnia” można posłuchać fragmentów książki Marka Hłaski „ Piękni dwudziestoletni”, które czyta Filip Kosior.

IMG 20241